Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Не планираме да ја нападнеме Русија

Киев не планира да ја нападне територијата на Русија, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Знам дека луѓето во САД или некој во Белата куќа вели дека можеме да користиме американски повеќе ракетни системи за да ја нападнеме Русија. Видете, ние не планираме да ја нападнеме Русија. Не сме заинтересирани за Руската Федерација и ние само се бориме за својата територија“, рече Зеленски во интервју за американската телевизија Њузмакс.

Претседателот на Украина посочи дека Украина не е подготвена да отстапи ниту еден дел од својата територија бидејќи во прашање е нејзината независност и суверенитет.

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Зеленски: Русија не ни може ништо на боиштето затоа продолжува со теророт

M T

Чешка пак им порача на своите граѓани да ја напуштат Русија

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

M T

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

M T