19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пленковиќ: Хрватска ја поддржа Украина затоа што и самата беше жртва на агресија

Премиерот Андреј Пленковиќ и лидерот на владејачката ХДЗ изјави дека официјален Загреб „многу брзо, речиси рефлексно“ ја поддржал Украина и ја осудил Русија затоа што, како што наведе, Хрватска и самата била „жртва на агресија во Татковинската војна“.

Тоа го изјави Пленковиќ синоќа во Ротердам на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) на панелот „Обединети во солидарност: одбрана на западната демократија“.

„Бидејќи ние сме земја жртва на агресијата на режимот на Слободан Милошевиќ, поддршката на владата и хрватскиот народ до Украинците пристигна многу брзо, речиси рефлексно“, рече Пленковиќ.

Хрватскиот премиер смета дека приврзаниците на светското владеење во моментов се во конфликт на „кооперативен начин“ од една страна и „конфликт“ од друга страна и дека, како што вели, никој во таков момент не може да стои настрана.

Тој посочи дека Западот и пружил „неверојатна помош“ на Украина и дека има „меѓународна мобилизација“ за Украина.

„Тоа го велам како некој од земја која исто така беше жртва на агресија. „Во 90-тите, не само што не видовме таква мобилизација на меѓународната заедница, туку моравме да се браниме под ембаргото на ОН за увоз на оружје“, рече Пленковиќ.

Пленковиќ рече дека верува оти напорите за поддршка на Украина треба да продолжат и да се задржат, додека, како што рече, земјите-членки на ЕУ самите да ги зајакнат своите ресурси.

„На пример, имаме најголем буџет за армијата досега и ќе продолжиме да инвестираме во нашите воени капацитети“, рече Пленковиќ.

Можеби ќе ве интересира

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T

Земјотрес во Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

M T

Маж застрелан на популарна плажа во Хрватска, починал на пат кон болница

M T

Свечено отворање на Пељешкиот мост, најголемиот инфраструктурен проект во Хрватска

M T

Во Хрватска 10 случаи на мајмунски сипаници

M T