33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пекинг го повикува Вашингтон да биде претпазлив во своите изјави за Тајван

Тајван е неотуѓив дел од кинеската територија, Кина ќе преземе решителни мерки за заштита на својот суверенитет и безбедносни интереси и ги повикува Соединетите Држави да бидат внимателни во своите изјави и постапки кога станува збор за Тајван, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин.

Коментирајќи ја изјавата на американскиот претседател Џозеф Бајден дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван, Ванг рече дека Пекинг ја повика американската страна искрено да се придржува до принципите на Кина, пренесува РИА Новости.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин рече дека Кина ги повика Соединетите држави да ја задржат својата посветеност да не ја поддржуваат независноста на Тајван, да бидат внимателни во своите зборови и постапки кога е во прашање Тајван.

Можеби ќе ве интересира

Тинејџер убиен во пукотница во Вашингтон, неколкумина се повредени

M T

Саливан: Москва и Вашингтон не можат да се разделат

M T

Пекинг: Воздушната патрола со Русија ја зајакнува соработката меѓу двете земји

M T

Пекинг ги продолжува корона мерките : Работниците и студентите да останат дома, бројот на заразени расте

M T

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T

Блинкен: Вашингтон ќе му помогне на Киев во преговорите со Москва

M T