33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Два авиони се судрија за време на вежби во Франција

За време на вештините за летање на митинг во неделата попладне, два француски борбени авиони Рафал се судрија.

Двата авиони слетале безбедно, а остатоците од еден од нив паднале на блискиот град Генсак-ла-Палу, но за среќа не повредиле никого.

– Бучавата беше заглушувачка – тврди еден од сведоците на настанот за порталот “Шаранте Либре”.

Двајцата пилоти успеале безбедно да ги приземјат авионите по инцидент во кој нема повредени.

Еден од сведоците успеал да го фотографира оштетениот авион по воени вежби, пишуваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира

НАТО започна вежба во Балтичкото Море, учествуваат Шведска и Финска

M T

„Мрзлива“ вежба која ќе ви го НАМАЛИ стомакот за две недели

M T

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T

Русите испратија авион по протераните дипломати – Поради забраната леташе по многу подолга рута

M T

Украински вооружени сили: Соборивме четири руски авиони за еден ден

M T

Украински медиуми: Руси рекетирале фабрика за авиони на 11 километри од центарот на Киев

M T