Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека ќе следи катастрофа во земјата доколку не се обезбедат вакцини и лекови.

Во таа држава, ковидот се нарекува треска. Пријавени се 269.510 нови случаи и шест смртни случаи. Минатиот четврток тие го пријавија првиот случај на инфекција со коронавирус по пандемијата во светот, а околу 1,48 милиони луѓе се разболеле од минатата недела.

Најмалку 663.910 луѓе се во карантин, покажуваат официјалните податоци. Вистинскиот број на заразени е поголем бидејќи на Северна Кореја и недостасуваат тестови за коронавирус, а нема ресурси за следење и лекување на болните.

Епидемијата на коронавирус може да доведе до хуманитарна криза во Северна Кореја. Економијата на земјата веќе се влошува поради затворањето на нејзината граница со Кина, која е главен трговски партнер на Северна Кореја. Се случија и природни катастрофи, а има и меѓународни санкции за истрелувањето на балистички ракети, сметаат експертите.

Се оценува дека никој во Северна Кореја не бил вакциниран против коронавирусот и нема пристап до антивирусни лекови кои се користат за лекување на Ковид-19 во други земји. Болниците имаат малку ресурси за интензивна нега и третман на тешки случаи. Исто така, неухранетоста ги направи луѓето од Северна Кореја подложни на болести.

Овен Милер, предавач по корејски студии на Универзитетот во Лондон, вели дека ситуацијата во Северна Кореја изгледа многу лоша. „Тие се соочуваат со ненадејно ширење на омикрон без заштита од вакцини или имунитет. Тие немаат ниту пристап до лекови што се користеле на друго место за лекување на Ковид-19“, вели Милер.

Иако на Северна Кореја и беше понудена помош однадвор, режимот не одговори и не прифати. Постои загриженост дека Ким Џонг-ун, и покрај големиот број инфекции и смртни случаи, нема да ја отвори својата земја и да им пружи помош на жителите, смета тој.

„Сигурен сум дека Севернокорејците ќе продолжат да бидат многу претпазливи во прифаќањето на голема меѓународна помош и враќањето на ситуацијата од 1990-тите. Во тоа време во земјата работеа неколку различни хуманитарни агенции, кои раководството ги сметаше за понижувачки и веруваше дека може да доведе до дестабилизација. Режимот најверојатно ќе се обрати до Кина за медицинска помош“, изјави Милер.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Јапонија најави нови санкции против Северна Кореја: „Не можеме повеќе да толерираме провокации“

M T

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

M T

Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

M T

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T

Оваа вакцина ќе го промени светот

M T

Северна Кореја усвои закон за превентивни нуклеарни напади

M T