30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Топлотен бран во Индија – во Њу Делхи измерени рекордни 49, 2 степени

Индија ја зафати топлотен бран, а во Њу Делхи е забележана температура од 49 Целзиусови степени.

Интензивни топлотни бранови ги погодија северните делови на Индија, а температурата достигна рекордни 49,2 степени Целзиусови во делови од главниот град Њу Делхи.

Метеоролошките извештаи покажуваат дека ова е петти топлотен бран во главниот град на Индија ова лето.

Официјални лица во многу делови од земјата побараа од луѓето да преземат мерки на претпазливост и предупредија дека жештината може да се смета за ризик по здравјето за ранливите луѓе, вклучувајќи новороденчиња, постари лица и луѓе со хронични болести.

Државите Химачал Прадеш, Харајана, Утараканд, Пенџаб и Бихар се особено погодени од високи температури во последните неколку дена, соопшти индискиот метеоролошки оддел.

Можеби ќе ве интересира

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТОПЛОТЕН БРАН – Еве како да се заштитите од можни здравствени компликации во следните неколку дена

M T

Индија: Луѓето ги ризикуваат своите животи за да добијат вода

M T

Големи поплави во Индија – Повеќе од 500.000 луѓе ги напуштија своите домови

M T

Најмалку 25 загинати во топлотниот бран што ја погоди Индија

M T

Повеќе од половина милион жртви на Ковид во Индија

M T

Индија тестираше балистичка ракета што може да ја погоди целата територија на Кина

M T