Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Зеленски: На целиот свет му е јасно дека Русија претрпе пораз

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија претрпела стратешки пораз во Украина и дека тоа веќе очигледно му е јасно на целиот свет.

„ На Русија едноставно и недостасува храброст да го признае тоа“, рече тој во своето ноќно обраќање.

Зеленски додаде дека руските сили се кукавици и се обидуваат да ја сокријат вистината зад ракетните, воздушните и артилериските напади.

Тој им се заблагодари на медицинските сестри и болничарите што ги спасиле животите на украинските војници и додаде дека руските сили уништиле 570 здравствени установи од почетокот на војната.

Можеби ќе ве интересира

Русија одговара на санкциите на ЕУ: Москва сака контрола врз изворите на гас што Европа планира да ги снабдува

M T

Шефицата на британската дипломатија: За Украина уште оружје, за Русија уште санкции

M T

Зеленски: Подготвен сум да разговарам со Путин

M T

Русија: Украина држи 90.000 цивили како жив штит

M T

Фон дер Лаен: Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок

M T

Русија: Стигнавме до границата со Луганск, Украина: Русите фантазираат

M T