Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Мозаик

Шпанија ќе воведе боледување за жените со болна менструација

Шпанците планираат да воведат боледување за жените кои страдаат од силни болки поради менструацијата. Во предлог-законот се наведува дека жените би можеле да имаат три дена боледување месечно поради болна менструација, а боледувањето во некои случаи може да биде продолжено и до пет дена, пренесува Би-би-си.

Но, политичарите предупредуваат дека на законот и натаму се работи. Доколку законот помине, тој би бил прв од ваков вид во Европа. Само неколку земји во светот имаат таков закон.

Оваа шпанска одлука е дел од многу поголема реформа на законот за репродуктивно здравје што ќе вклучи промени во врска со абортусот. Со лекарска препорака ќе биде дозволено тридневно боледување за болни циклуси, се вели во нацртот. Потенцијално ќе може да се продолжи на пет дена поради исклучително силна болка.

Тоа е поширок пристап за третирање на менструацијата како здравствена состојба, што треба да вклучи и укинување на ДДВ-то за некои хигиенски производи.

Можеби ќе ве интересира

Мажите признаа: Ни задник, ни гради, еве што прво забележуваме кај жените

M T

Жени и деца заробени во Мариупол, потребно е примирје за нивно излегување

M T

Протести против убиства и насилство врз жените во Мексико

M T

По Италија и Шпанија повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев

M T

Шест жени загинаа во експлозија во фабрика за петарди во Индија

M T

3 типа на жени со кои мажите не можат долго да издржат

M T