Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Северна Кореја во паника: Вчера прв случај на зараза, а денеска шест починати

Шест лица починаа, а околу 350.000 се лекуваат од висока температура и болест која се прошири како „брза експлозија“ ширум Северна Кореја, објавија денеска државните медиуми, еден ден откако потврдија дека за прв пат избувна епидемија на коронавирус во земјата од пандемијата.

Северна Кореја најверојатно нема доволно тестови за ковид и друга медицинска опрема, а Пјонгјанг изјави дека не ја знае причината за бројните случаи.

Сепак, фокусот на коронавирусот би можел да биде катастрофален за земја со слаб здравствен систем, невакцинирана и неухранета популација.

Новинската агенција КЦНА објави дека околу 350.000 луѓе биле болни од крајот на април, а 162.200 се опоравиле.

Се додава дека само во четвртокот кај 18.000 лица биле откриени симптоми на болеста, а 187.800 лица биле изолирани на лекување.

Потврдено е дека еден од шестмината починати е заразен со сојот омикрон, според КЦНА, но засега нема конкретни податоци за тоа колку од овие случаи се директно поврзани со Ковид. Северна Кореја во четвртокот воведе заклучување, откако беа потврдени првите случаи на круна.