Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Пицула: Влегувањето на Финска и Шведска во НАТО е силен удар за амбициите на Путин

Коментирајќи ја кандидатурата на Финска и Шведска за членство во НАТО, тој рече дека тоа е еден вид столб на кризата која се развива од моментот на руската агресија врз Украина.

„Агресијата многу се промени. Пред се, сведоци сме на неочекуван и успешен отпор на Украинците. „Она што не го очекуваа е дека двете скандинавски земји, кои имаат долга традиција и на присилна и на доброволна неутралност кога станува збор за воено-политички сојузи, навистина ќе одлучат да се приклучат на НАТО“, рече Пицула.

До тој степен, вели тој, амбицијата на Владимир Путин е потврдена на некој ироничен начин.

„А тоа е дека со инвазијата на Украина тој навистина влијае на геополитичките односи, пред се на безбедносната архитектура во самата Европа, но не на начинот на кој тој очекуваше. Финска, а верувам и Шведска, ќе влезе во НАТО, што е силен удар за амбициите на рускиот претседател да биде еден од главните соговорници на САД во преговорите по нападот на Украина, што може да доведе до реорганизација на овие безбедносни односи на европскиот континент“, рече европратеникот.

Можеби ќе ве интересира

Во Естонија започнува воена вежба на НАТО, најголемата во историјата на Балтикот

M T

Данска: Пристапувањето на Финска ќе го зајакне НАТО

M T

Шведска на 16 мај ќе поднесе барање за влез во НАТО

M T

Тежок удар за Путин – Финска одлучи за НАТО

M T

Шведска и Финска одлучуваат за влез во НАТО, клучни се следните денови

M T

Бајден: Убеден сум дека Путин веруваше дека може да ги скрши НАТО и ЕУ

M T