33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шведска на 16 мај ќе поднесе барање за влез во НАТО

Шведска планира да поднесе барање за членство во НАТО в понеделник на 16 мај, објавија локалните медиуми.

Весникот „Експрес“ ja објави веста врз основа на календарот за работа на шведскиот парламент.

„ Премиерот в понеделник ќе свика владина седница на која ќе се донесе историска одлука. Веднаш по средбата ќе биде поднесена апликација за членство во НАТО, доколку не се случи нешто непредвидено“, пишува весникот.

За понеделник веќе е свикана вонредна седница на парламентот, се наведува во написот.

Исто така, се посочува дека шведската влада в петок ќе објави извештај за безбедноста по почетокот на руската воена операција во Украина, а партијата на премиерот, социјалдемократите, ќе го изнесе својот став за членството во Алијансата на Недела, наведува весникот.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова неодамна изјави дека Русија ги предупредила Финска и Шведска за последиците од нивното влегување во НАТО.

Можеби ќе ве интересира

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

M T

Нов Стратегиски концепт на НАТО, Русија стана директна закана

M T

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

M T

Русија: НАТО не знае географија, рано се радуваат

M T

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

M T

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

M T