Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Што значи ако не боли скалпот? Еве што може да биде причината

Дали некогаш ве болел скалпот?
Ние се грижиме за нашата коса со различни производи, како што се шампони, регенератори и маски за коса за да ја одржуваме здрава и мека. Сепак, повеќето од овие производи ја третираат само косата, а не коренот. Ако сакате вашата коса да изгледа најдобро, важен е и коренот од кој расте.

Здравјето на скалпот дефинитивно влијае на здравјето на косата. Кога скалпот е здрав, тоа и дава на вашата коса здрава основа за раст.

Болка на скалпот
Многу фактори можат да придонесат за болка во скалпот, бидејќи проблемот може да биде надворешен или внатрешен, а вашиот скалп може да стане чувствителен на допир. Ако сте доживеале болка или чешање на скалпот, една од следниве причини може да биде одговорна:

Акумулацијата на производи предизвикува иритација
Премногу наслаги на скалпот се честа причина за болка и иритација на скалпот. Главната причина за акумулација е обично од производите што ги користите. Ако не ја миете косата предолго, таа со текот на времето акумулира производи, нечистотија и маснотии, што може да предизвика воспаление на скалпот и општа болка и непријатност.

Стегнатите фризури можат да го повредат скалпот
Високото опавче изгледа убаво, но не служи за вашата коса или скалп! Секој тип на стегната фризура може да предизвика стрес на тензија. Стресот на тензија се однесува на видот на оштетување што се јавува кога постојано ги влечете фоликулите на косата со премногу цврсто носење на косата. Тоа не значи дека никогаш не можете да ги носите тие фризури, но подобро е да и дадете време на вашата коса да „дише“ измеѓу.

Регенератори за коса
Регенераторите за коса кои шират топлина се секогаш добредојдени за брзо обликување. Примена на директна топлина на косата може да го оштети нејзиниот надворешен слој. Кога ја сушите косата, исушете го и скалпот со фен. Сувиот скалп може да развие првут, да биде иритиран и да чеша. За да ги избегнете овие негативни ефекти, обидете се да ги користите поретко на пониски температури.

Можеби ќе ве интересира

Тендер од 136 милиони е причината за кавгата со Арсовска, Мицкоски да каже која е неговата улога?

M T

ОВА е вистинската причина: Еве зошто изгледате ПОСТАРИ ОД ТОА ШТО СТЕ, ниту е поради генетика, ниту поради кожа

M T