33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Протести против убиства и насилство врз жените во Мексико

Жените во Мексико излегоа на протест против убиствата на жени, кои во последно време зачестија во таа земја.

Женските здруженија организираа протести во Мексико Сити и вториот по големина град Монтереј, повикувајќи ги официјалните лица да се правдаат за насилството.

Групите се собраа во најпрометниот дел на Мексико Сити, каде што го кренаа својот глас против убиствата на жени и насилството.

Тие, исто така, го осудија убиството на Дебанахи Ескобар (18), чие тело беше пронајдено на 21 април на северот на земјата и побараа одговорните да бидат кривично гонети.

Само во државата Нуево Леон од почетокот на годината се убиени најмалку 30 жени.

Ескобар исчезнала на 9 април кога излегла од такси, а телото било пронајдено на патот во државата Нуево.

Мексико е земја со најголема стапка на убиства на жени во Латинска Америка.

Можеби ќе ве интересира

Жените со најголеми гради живеат во САД – Најмалку имаме во соседството, a тоа не го очекувавме

M T

Ескорт дама објаснува зошто жените изневеруваат, а скоро сите имаат ИСТА ПРИЧИНА

M T

Мажите мразат кога жената ја прави ОВАА работа во кревет, но тоа не го признаваат

M T

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ – Дури 70 отсто од жените сакаат мажите да им го прават тоа во кревет

M T

Пет работи за сексот што мажите сакаат жените да ги знаат! – Еве за што се работи

M T

Едноставно неодоливи: Трите најпосакувани жени во зодијакот

M T