14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Украина го направи првиот чекор кон пристапување во Европската унија

Заменик-началникот на кабинетот на претседателот на Украина Игор Жовква потврди дека надлежните украински функционери пополниле прашалник што е прв чекор и почетна точка за процесот на одлучување на Европската унија за пристапување на Украина.

Прашалникот за членство го предаде претседателката на Европската комисија Урсула фон Лајен за време на посетата на Киев на 8 април, кога таа му вети на украинскиот претседател Володимир Зеленски побрз почеток на процесот за членство во ЕУ.

– Можам да потврдам дека украинската страна го пополни прашалникот. Украина очекува да добие статус на земја-кандидат за влез во ЕУ во јуни, за време на закажаниот состанок на Европскиот совет – рече Жовква.

Можеби ќе ве интересира

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T

Масовна гробница со околу 440 тела е пронајдена на истокот на Украина

M T

Во Украина загина 29-годишен хуманитарец од Загреб

M T

Џафери-Дир: Потребни се заеднички напори за хуманитарен одговор во Украина

M T