33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

По Италија и Шпанија повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев

Шпанија во наредните денови повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев, изјави денеска премиерот Педро Санчез во интервју.

Шпанската амбасада во главниот град на Украина беше евакуирана на 24 февруари, кога руските војници започнаа специјална воена операција во таа земја.

Според британската агенција, овој потег доаѓа откако неколку други европски земји, меѓу кои и Франција, неодамна најавија дека повторно ќе ги отворат своите амбасади во Киев.

Вчера италијанскиот премиер Марио Драги изјави дека Италија повторно ја отворила својата амбасада во Украина и дека таа ќе биде целосно функционална од денеска.

Можеби ќе ве интересира

Шефовите на Франција, Германија и Италија заминуваат за Киев

M T

Работна посета на вицепремиерот Битиќи во Италија

M T

Заменикот народен правобранител Андоновски во Киев оствари средба со својата украинска колешка Сивитска

M T

Кулеба: Макрон треба да го посети Киев пред крајот на француското претседателство со ЕУ

M T

Блинкен: Ќе му помогнеме на Киев да ги гони воените злосторства

M T

Шпанија воведува боледување за жените со болна менструација, одобрен законот за абортус

M T