14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин призна дека санкциите и создаваат проблеми на Русија, па му се обрати на Западот

Рускиот претседател Владимир Путин учествуваше на виртуелен состанок за економски и развојни прашања на арктичките територии на Русија и рутата на Северното Море.

– Реализацијата на проектите во арктичката зона на Руската Федерација не може да се одложи поради притисокот на санкциите, напротив, неопходно е да се зголеми темпото на нивно спроведување – рече Путин.

– Сега, земајќи ги предвид различните надворешни ограничувања и притисоци од санкции, мора да посветиме посебно внимание на сите проекти и планови поврзани со Арктикот. Не одложувајте ги, не тргајте ги настрана – додаде тој.

Тој рече дека задачите на Русија на Арктикот првенствено се однесуваат на социјалната сфера и дека „најчувствителните прашања за граѓаните секогаш треба да бидат во центарот на вниманието на властите“.

„И во екстремни услови на Арктикот, зборуваме за здравје, човечка безбедност, животна поддршка за цели градови и населби“, рече Путин.

Тој особено се осврна на западните санкции и последиците од тие санкции, иако директно не се осврна на ситуацијата во Украина.

Тој наведе дека сега „како резултат на акциите на непријателските земји се прекинати голем број транспортни и логистички синџири“ и дека некои странски компании „не ги исполнуваат договорните обврски или не ги исполнуваат во целост“.

– Секако, во сегашната ситуација тоа ни создава одредени тешкотии, но ги имаме сите ресурси и сите можности брзо да најдеме алтернативни решенија и дополнително да ја зајакнеме нашата независност од надворешни фактори на долг рок. Исклучително важна задача – рече Путин.

Но, рускиот претседател му се обрати на Западот, велејќи дека „одбивањето на нормална соработка на западните земји со Русија подеднакво им наштети на европските земји и на САД“.

Путин рече дека, иако Русија е оштетена од западните санкции, таа отвори „нови можности за испраќање енергетски ресурси во земјите каде што тие ресурси се навистина потребни“.

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

M T

111 санкции за брзо возење

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

50 санкции за недавање првенство на минување

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T