21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Премиерот на Украина: Ќе бидат потребни 565 милијарди долари за обнова на земјата разурната од војната

Според прелиминарните проценки, ќе бидат потребни 565 милијарди долари за обнова на Украина по војната со Русија, изјави украинскиот премиер Денис Шмихал.

Тој го изјави ова по средбата со полските премиери Матеуш Моравјецки, Петер Фиал од Чешка и Јанез Јанша од Словенија и вицепремиерот на Полска Јарослав Качински.

„Прелиминарните проценки велат дека директните еднократни загуби за Украина во моментов се проценуваат на 565 милијарди долари. Всушност, тоа се средствата што ќе бидат потребни за обнова на нашата држава“, рече Шмихал.

Тој нагласи дека украинската влада ќе работи на запленување руски средства и имот во странство.

„Веруваме дека нашите партнерски земји ќе се приклучат на овој голем план“, рече тој.

Додаде дека Владата формирала група за проценка на загубите на украинската економија поради руската агресија.

Како што претходно беше најавено, Моравиецки, Фиала и Јанша пристигнаа во Украина на 15 март. Ова беше прва меѓународна посета на Киев од почетокот на вооружената агресија против Украина. Според податоците на Министерството за економија на Украина, Русија нанела штета на украинската инфраструктура од 119 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T

Борел разговараше со лидерите на Западен Балкан за последиците од војната во Украина

M T

Бајден: Војната во Украина ќе се одолговлекува

M T

Денеска ќе биде објавено името на новиот премиер на Велика Британија

M T

Зеленски: Не е точно дека струјата поскапе поради војната, Русија претходно вештачки ги зголеми цените

M T

Резников: Најлошото сценарио е зад нас

M T