19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Бројот на нови случаи во Кина е двојно зголемен за еден ден

Денешните нови случаи на ковид-19 во Кина се повеќе од двојно повисоки од претходниот ден. Националната здравствена комисија соопшти дека во последните 24 часа биле пријавени 3.602 нови инфекции, од вчерашните 1.337. Нема нови смртни случаи.

Речиси три четвртини од новите инфекции биле пријавени во провинцијата Џилин, со помали епидемии во повеќе од десетина други провинции и поголеми градови, вклучувајќи ги Пекинг и Шангај. Властите на Џилин им забранија на жителите да ја напуштат провинцијата и да патуваат меѓу градовите.

Девет милиони жители на Чангчун, главниот град на провинцијата, се во карантин од петокот.

Провинциските власти мобилизираа 7.000 војници за да помогнат во борбата против пандемијата, а повеќе од 1.000 медицински персонал пристигнаа во Џилин од другите делови на Кина. Пријавени се 106 нови случаи на инфекција во провинцијата Шандонг и 48 во провинцијата Гуангдонг, каде што се наоѓа градот Шенжен. Шенжен е во карантин од неделата.

Можеби ќе ве интересира

Пожар зафатил 10 ката од зграда висока 218 метри во Кина

M T

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T

Тајфунот Муифа ја погоди Кина, повеќе од милион евакуирани

M T

Бројот на загинати во земјотресот во Кина се искачил на над 80 лица

M T

Бројот на загинати во земјотресот во Кина се зголеми на 74 – Илјадници евакуирани, се трага по преживеани

M T

Силен земјотрес ја погоди Кина

M T