Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Украински вооружени сили: Соборивме четири руски авиони за еден ден

Украинските вооружени сили тврдат дека во еден ден собориле четири руски авиони.

Тоа го напишаа во нова објава на социјалните мрежи, наведувајќи дека им нанеле погубни удари врз руските теренски бази и магацини. Се додава дека тоа ќе го наруши системот на логистичка поддршка на непријателот на територијата на Украина, која е привремено окупирана.

Украина тврди дека за 24 часа уништила четири руски авиони, три хеликоптери и бројни дронови.

Се додава дека Русија немала значителен успех во својата офанзива во неделата и дека главните напори на Москва биле насочени кон консолидирање и задржување на претходно окупираните граници.

Украина соопшти дека Русија користела цивилна инфраструктура, вклучително и религиозни објекти, за да опреми позиции, распореди оружје и воена опрема.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Пентагон ја прекина испораката на Ф-35: Пронајдена кинеска легура

M T

Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

M T

Стејт департментот одобри продажба на авиони Ф-35 на Германија

M T

Борбени авиони пресретнаа авион полн со патници

M T

Два авиони се судрија за време на вежби во Франција

M T

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T