33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Народни републики Доњецк и Луганск: Украина гранатира цивилни згради, има жртви

Во градот Горловка, украинско училиште беше погодено од украинско гранатирање, при што загинаа двајца наставници, еден цивил е ранет во градот Доњецк, додека во Луганск се регистрирани 33 напади на 10 населени места, соопштија властите на самопрогласените републики.

Училиште беше погодено, а двајца наставници загинаа во напад на украинските сили врз градот Горловка во Доњецката Народна Република (ДНР), изјави шефот на локалната власт Игор Прихотко.

Во соопштението на Народната полиција на ДНР се прецизира и дека едно лице е рането во гранатирањето во киевската област Доњецк и дека е пренесено во болница во тешка состојба.

Можеби ќе ве интересира

Украина: Русите подготвуваат офанзива

M T

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

M T

Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

M T

Првата дама на Украина: Многумина се подготвуваа за спринт, сега се борат на маратон

M T

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

M T

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

M T