Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Австрија ги олеснува условите за влез во земјата

Австрија ги олеснува условите за влез по два месеца рестрикции поради Ковид-19, па сите кои се вакцинирани и ја прележале болеста и оние со негативен тест за вирусот ќе може да влезат во земјата.

Во последните два месеца во Австрија можеа да влезат само вакцинирани, но важно за туристичката индустрија е да прими што повеќе гости во остатокот од зимската сезона, не само од Германија.

Од 5 март во Австрија се укинуваат речиси сите ограничувања освен носењето на маски FFP2 на некои јавни места. Исклучок е Виена, која засега делумно ги задржува мерките против коронавирусот во некои сектори, како што е угостителството.

Седумдневната инциденца од околу 2.200 случаи на 100.000 жители опаѓа, а состојбата во болниците, особено на интензивната нега, е стабилна.

Можеби ќе ве интересира

Албанец осуден на доживотен затвор во Австрија, ја избодел сопругата до смрт бидејќи за појадок му послужила супа

M T

Претседателот на Австрија се лизнал додека се шетал во парк, добил помал потрес на мозокот

M T

Од 1 август нови правила за влез во Австрија поради корона вирусот

M T

Нехамер: Условите за пристапување на Украина во ЕУ мора да важат и за земјите од Западен Балкан

M T

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

M T

Тренчевска: Преку подобрување на условите за странски работници и поедноставување на законските процедури, придонесуваме во намалувањето на дефицитот на работна сила

M T