Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Пристигнаа над 250.000 дози на „Фајзер“ како донација од Италија

Во Скопје пристигна првиот дел од италијанската донација од 250.380 вакцини на компанијата „Фајзер“ (втората пратка пристигнува в среда, 9 февруари). Ова е најголемата донација досега направена од една земја за Северна Македонија, како што најави министерката за внатрешни работи на Италија, Лучана Ламорџезе, при нејзината посета на земјава при крајот на минатата година. Донацијата од Министерство за надворешни работи на Италија беше реализирана преку механизмот „Ковакс“ (спроведена од страна на УНИЦЕФ во соработка со „Гави“, „Ваксин алијанс“ и СЗО).

„Оваа донација е дел од еден општ италијански план за поддршка како во улога на земја членка на ЕУ така и во билатерален контекст, а чија цел е да се поттикне вакцинацијата на глобално ниво. Во 2021 година Италија издвои 385 милиони евра за системот ‘Ковакс’ и 45 милиони дози вакцини наменети за други земји. Преку оваа донација сакаме да ѝ дадеме конкретна поддршка на Северна Македонија во борбата против пандемијата на Ковид-19“, изјави амбасадорот Силвестри и додаде: „Важно е сега да се интензивира кампањата за вакцинација за да се обезбеди поголема заштита на населението“.

На овој апел се придружи и министерот за здравство, Беким Сали, кој срдечно се заблагодари за донацијата и за континуираната поддршка што Италија ѝ ја дава на Северна Македонија.

Денешната донација е во согласност со традиционалната италијанска поддршка за Северна Македонија, вклучително и во здравствениот сектор. Имено, во тек е последната фаза од Програмата за рационализација и модернизација на биомедицинската технологија во здравствениот сектор во Република Северна Македонија, што се реализира со помош на мекиот заем што Италија ѝ го додели на Северна Македонија со цел набавка на современи машини во здравствениот сектор, во вкупна вредност од над два и пол милиона евра.

Можеби ќе ве интересира

Поплави во Италија: Најмалку седум загинати, исчезна мало дете кое мајката не успеала да го задржи во раце

M T

Јапонија донира 61.801 евра на универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби

M T

Јахта долга 40 метри потона во близина на Италија

M T

Италија ќе прогласи вонредна состојба во регионите погодени од суша

M T

Работна посета на вицепремиерот Битиќи во Италија

M T

Голем пораст на бројот на заразени во Италија, речиси 100.000 нови случаи за еден ден

M T