30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет ТОП ВЕСТИ

Вонредна состојба во Отава поради протестите на камионџиите

Градоначалникот на Отава Џим Вотсон прогласи вонредна состојба поради десетдневните протести на камионџиите кои блокираа голем дел од канадската престолнина.

Одлуката зборува за „сериозната опасност и закана за безбедноста и безбедноста на населението“ од протестите и ја нагласува потребата од поддршка од други нивоа и надлежност на власта“, се вели во соопштението на градоначалникот.

Вотсон, кој претходно се пожали дека бројот на демонстранти е поголем од бројот на полицајци и дека ја контролираат ситуацијата, не даде детали за тоа какви мерки може да се воведат.

Можеби ќе ве интересира

Орбан денеска ги најавува првите потези по воведувањето на вонредната состојба во Унгарија

M T

Протести низ САД под слоганот „Подалеку од нашите тела“ – демонстрантите бараат заштита на правото на абортус

M T

Протести против убиства и насилство врз жените во Мексико

M T

СДСМ: Мицкоски се откажа од протести, нема поддршка од граѓаните

M T

Во Подгорица најавени протести поради прекројување на изборната волја на граѓаните, велат организаторите

M T

Протести против задолжителна вакцинација – камионџии ја блокираа Отава

M T