Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Австрија го укинува карантинот за невакцинираните

Австрија ќе го укине карантинот за невакцинираните лица во понеделник, 31 јануари.

Да потсетиме, австриската влада во ноември воведе мерка за ограничување на движењето на граѓаните кои не се имунизирани, поради рекордниот број на заразени и притисокот врз болниците. Невакцинираните луѓе можеа да ги напуштат своите домови само поради одредени причини, како што се купување храна и работа.

Во Австрија од почетокот на пандемијата е поставен нов рекорден број на новозаразени, со најмалку 35.000 заразени.

Според Системот за епидемиолошко известување (ЕМС), во последните 24 часа се регистрирани 37.373 новозаболени лица.

Сепак, овие податоци мора да се „исчистат“ од можни двојни пријави, но бројот на новозаразени сигурно нема да биде помал од 35.000, што е највисоко од почетокот на пандемијата. Пред една недела бројот на новозаразени беше 27.677.

Откако се појави сојот омикрон, експертите предупредија дека дневниот број на новозаразени во Австрија наскоро ќе достигне рекордни 40.000.

Можеби ќе ве интересира

21 милион луѓе во карантин во југозападна Кина поради епидемијата на коронаирус

M T

Кина стави во карантин град со 21 милиони жители поради коронавирусот

M T

Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ со се купувачите

M T

Кинез ги прекршил мерките за изолација, поради него 5.000 луѓе одат во карантин

M T

Град со 3,6 милиони луѓе во карантин поради 99 случаи на Ковид-19

M T

Австрија од полноќ го укинува карантинот за невакцинираните: „Веќе нема смисла“

M T