Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, даде интересно интервју за француската телевизија BFM, во кое истакна дека сегашниот бран на сојот омикрон коронавирус ќе биде последниот во кој ќе мора да живееме под ограничувања.

Во вчерашното интервју, Бурла рече дека се надева дека сегашниот бран на омикрон ќе биде последен, но веднаш додаде дека најверојатното сценарио е она во кое вирусот ќе циркулира меѓу светската популација во годините што доаѓаат.

„Најверојатното сценарио, иако не можам да гарантирам дека ќе биде, е она во кое вирусот ќе биде меѓу нас уште многу, многу години. Тоа е вирус кој се шири низ целиот свет, па затоа е многу тешко да се елиминира целосно. Против тој вирус, ниту природниот имунитет ниту имунитетот на вакцината не обезбедуваат особено долготрајна заштита, што значи дека некој што е заразен може повторно да се зарази следната година, рече Бурла.

Но, тој додаде оптимистички, наведувајќи ја ефикасноста на вакцините и лековите против Ковид, бидејќи верува дека бранот омикрон е „последниот со толку многу ограничувања“. Бурла рече дека вакцината омикрон ќе биде готова во март и дека компанијата веќе работи на производство на дози од вакцината.

„Ќе имаме ефикасна вакцина во рок од три месеци по откривањето на омикрон, што е многу краток период“, додаде извршниот директор на Фајзер.

Тој повтори дека, што се однесува до општата популација, не може да препорача четврта доза од вакцината бидејќи сè уште нема доволно докази за ефективноста на четвртата доза.

Наместо тоа, рече тој, засилувачот, или третата доза, треба да се промовира како многу важен за целосна заштита од потешките последици од инфекцијата со коронавирус.

Можеби ќе ве интересира

ЕМА го замрзна процесот на тестирање на руската вакцина Спутник

M T

Извршниот директор на Модерна тврди дека постојат сигурни индикации дека пандемијата е во завршна фаза

M T

Израелски функционер: Ковид-19, веројатно, никогаш нема да исчезне

M T

Пристигнаа над 250.000 дози на „Фајзер“ како донација од Италија

M T

Град со 3,6 милиони луѓе во карантин поради 99 случаи на Ковид-19

M T

Директорот на Центарот Гамалеја – Спутник лајт обезбедува тримесечна заштита од омикрон

M T