Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Земјотрес со јачина од 6,6 степени ја погоди Индонезија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтер го погоди западниот дел на островот Јава, недалеку од главниот град Суматра, во Индонезија.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 60 километри, пишува EMSC. Епицентарот на земјотресот бил западно од индонезискиот остров Јава, 193 километри западно од главниот град Суматра.