16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шведската премиерка заразена со Ковид-19

Шведската премиерка Магдалена Андерсон е позитивна на корона вирусот, изјави денеска нејзиниот портпарол.

„Премиерката ги следи актуелните препораки и должноста ќе ја врши од дома. Таа се чувствува добро, со оглед на ситуацијата“, рече тој.

Андерсон (54) е една од неколкуте членови на Социјалдемократската партија заразени со ковид по дебата во парламентот претходно оваа недела, додека кралот, кралицата и принцезата на Шведска се заразиле на почетокот на овој месец, според „Ројтерс“.

Шведска бележи рекорден број нови случаи на корона вирусот, околу 25.000, поради ширењето на заразниот сој омикрон, а здравствените власти очекуваат дека врвот на четвртиот бран на епидемијата на крајот на месецот ќе донесе 70.000 нови случаи на ден.