22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

Од Европската агенција за лекови наведуваат дека веќе почнале да ги разгледуваат податоците од лабораториските и клиничките студии, како и резултатите од студијата за употреба на лекот „паксловид“ кај нехоспитализирани и невакцинирани пациенти со Ковид-19.

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна со евалуација на оралниот антивирусен лек, а условното одобрување и пуштање во промет на лекот би можело да се изврши по забрзана процедура за неколку недели, велат од централата на ЕМА.

Лекот се користи за лекување благи до умерени симптоми на коронавирусот кај возрасни и адолесценти (на возраст од 12 години и постари со тежина од најмалку 40 кг), кои се изложени на висок ризик од прогресија во тешка форма на Ковид-19.

Во декември 2021 година Управата за храна и лекови на САД издаде одобрение за употреба на „паксловид“ за третман на високоризични случаи на коронавирусот на возраст од 12 години и постари и на оние со тежина од најмалку 40 килограми.

Можеби ќе ве интересира

Нов Зеланд ги укинува скоро сите мерки за Ковид-19

M T

Природен лек кој може да ни помогне: Еве за што е добар чајот од камилица

M T

Овој лек може да му наштети на вашето срце поради неговата скриена содржина на сол

M T

Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

M T

Катедралата во Вашингтон ѕвонеше за милион смртни случаи од Ковид-19

M T

Стејт департментот им нареди на вработените во американската влада да го напуштат конзулатот во Шангај

M T