Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Во Грција 9 од 10 заболени од ковид се заразени со омикрон

Девет од десет случаи во Грција може да се припишат на омикрон варијантата на коронавирус, изјави заменик-министерката за здравство Мина Гага.

Таа рече дека на 30 декември омикрон имал учество од 82 отсто од сите случаи, а само еден ден подоцна бил 89 отсто.

Со оглед на зголемениот притисок врз итните здравствени служби, таа ги повика луѓето кои се позитивни на антигенски тест да не брзаат во болниците да направат ПЦР тест, туку тоа да го пробаат во локалните амбуланти.

Приватниот медицински сектор денеска треба да добие официјален допис од владата со барање да му помогне на јавното здравство, рече Мина Гага.

Можеби ќе ве интересира

Австрија ги укина сите мерки за ковид

M T

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T

Грција поради енергетската криза дава и до 600 евра за ранливите домаќинства

M T

Грција заплени руски танкер

M T

Грција нема веќе да испраќа оружје во Украина

M T

Шангај: Зголемен број на заразени со ковид, властите повикаа да се почитуваат мерките

M T