Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Нови правила во Грција: Без бустер-дозата, потврдата за вакцинација ќе важи седум месеци

Тековните сертификати за вакцинација што ги издава грчката влада на граѓаните би можеле да траат до седум месеци доколку носителот на сертификатот не добие дополнителна доза, изјави денеска министерот за здравство Танос Плеврис.

Тој за ТВ Скај изјави дека одлуката е „речиси донесена“, додавајќи дека повеќе детали ќе бидат познати по Нова година.

Во моментов, лицата постари од 60 години се обврзани да ја примат вакцината, потсетува „Катимерини“.

Воедно, министерот рече дека Владата размислува да ја прошири задолжителната вакцинација за лицата постари од 50 години.

Можеби ќе ве интересира

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T

Грција поради енергетската криза дава и до 600 евра за ранливите домаќинства

M T

Грција заплени руски танкер

M T

Грција нема веќе да испраќа оружје во Украина

M T

Штрајк во Грција – Работниците протестираат против поскапувањето и намалувањето на приходите

M T

Грција го затвори воздушниот простор за сите руски авиони

M T