19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

ОВА СЕ ПРВИТЕ СИМПТОМИ КОИ ПОКАЖУВААТ ДЕКА СТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Еден симптом лесно се препознава и никој не би го поврзал со Короната

Експертите досега идентификувале осум симптоми на омикрон, и тоа: гребење во грлото, течење на носот, замор, кивање, болки во долниот дел на грбот, главоболка, ноќно потење и болки во мускулите.

Омикрон вртоглаво се шири во Европа и светот, а додека оваа нова варијанта на ковид сè уште е делумно непозната за научниците ширум светот, едно е сигурно – симптоми кои укажуваат дека можеби сте заразени со омикрон. Досега експертите идентификувале осум симптоми на омикрон, а тоа се: гребење во грлото, течење на носот, замор, кивање, болки во долниот дел на грбот, главоболка, ноќно потење и болки во мускулите.

„Се надеваме дека луѓето веќе научиле да ги препознаваат овие симптоми слични на настинка, кои се чини дека се доминантна карактеристика на омикрон“, рече професорот Тим ​​Спектор, кој е еден од креаторите на апликацијата која ги следи симптомите на ковид 19.

Студијата спроведена од Спектор и неговиот тим покажа дека само половина од луѓето кои моментално страдаат од коронавирус пријавуваат некои од трите стандардни симптоми идентификувани од Британската национална служба: треска, кашлица или губење на мирис и вкус.

Унбен Пили, еден од јужноафриканските лекари, каде првично беше проширена варијантата омикрон, истакна дека најчесто прима пациенти кои се жалат на „сува кашлица, треска, ноќно потење и силни болки во телото“.

Д-р Амир Кан од Велика Британија, исто така, го издвои ноќното потење како еден од најчестите симптоми во моментов, онаа „каде што можеби сакате да станете и да се пресоблечете“.

Засега се претпоставува дека станува збор за поблага варијанта во споредба со до неодамна доминантниот вид делта, но тоа сè уште не може со сигурност да се каже. Експертите советуваат да се земе трета, засилена доза која го зголемува нивото на заштита од омикрон.

Можеби ќе ве интересира

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T

Дали сте под долгорочен притисок: Ова се симптомите на адреналински замор

M T

Откриени се ТРИ различни типови на долгорочен КОВИД, секој со свои симптоми

M T

Три симптоми кои укажуваат на висок лош холестерол

M T

Болести на денешницата: Ова се симптомите карактеристични за работниците денес

M T

Симптоми и третман: 3 вообичаени причини за труење со храна во лето

M T