33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Германската министерка за здравство: Подгответе се за затворање на училиштата

Министерката за образование на Германија, Бетина Старк-Ватцингер, посочи дека граѓаните, со цел да се заштитат од бранот зараза со сојот омикрон, мора да се подготват за евентуално затворање на училиштата.

„ Во оваа ситуација мора да направиме подготовки на полето на образованието, ако стане потешко заради омикронот“ изјави таа.

Старк-Ватцингер истакнува дека мора да се направат подготовки за алтернативно продолжение, доколку е потребно.

„ Мора брзо да ја подобриме дигиталната опрема на училиштата. Мора да се подготвиме за затворање на училиштата, не во целата земја, но секако регионално“ објасни таа.

Можеби ќе ве интересира

Нови дојави за бомби во училиштата низ Белград, но и во градинките

M T

Шаќири: МОН годинава ќе реконструира четири училишта во Гостивар

M T

Дојави за бомби во повеќе од 100 училишта низ Србија, наставата ќе се одржува онлајн

M T

Дојави за бомби во 97 белградски училишта, специјалци вршат увид во просториите

M T

Народни републики Доњецк и Луганск: Украина гранатира цивилни згради, има жртви

M T

Извршниот директор на Модерна тврди дека постојат сигурни индикации дека пандемијата е во завршна фаза

M T