25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус

Истражувањата покажаа: Еве која комбинација на вакцини дава најдобар имунолошки одговор

Голема британска студија за комбинација на вакцини против КОВИД-19 покажала подобар имунолошки одговор кај пациентите кои ја примиле првата доза Астра Зенека или Фајзер-Бионтек, а девет недели подоцна.

„Откривме дека ширум светот имунолошкиот одговор на комбинацијата на вакцини е навистина добар, всушност е повисок од прагот поставен за две дози Оксфорд-Астра Зенека“, рече Метју Снејп, професор од Оксфорд кој стои зад истражувањето наречено Com-COV2.

„Резултатите во полза на флексибилна администрација на вакцини им даваат надеж на сиромашните земји кои можеби ќе бидат принудени да комбинираат вакцини од различни фармацевтски компании во првата и втората доза, доколку останат без залихи.

Мислам дека податоците од оваа студија ќе бидат особено интересни за земјите со низок и среден приход, каде жителите сè уште се вакцинирани со првите две дози“, рече Снејп.

„Сакаме да кажеме дека не мора да се придржувате до правилата за примање вакцини од истиот производител кога добивате различна доза… и дека е во ред да примате различни видови вакцини, особено ако тоа ја забрзува вакцинациската програма“, рече Снејп.

Што ако примите Модерна после Астра?

Доколку примите доза Модерна или Новавакс по вакцината Астра Зенека, телото ќе стимулира производство на повеќе антитела и подобар одговор на Т-клетките во споредба со вакцинацијата со две дози Астра Зенека, објаснуваат научниците од Универзитетот во Оксфорд.

Студијата на 1.070 доброволци, исто така, покажа дека вакцинацијата Фајзер-Бионтек, проследена со вакцинацијата Модерна, се покажала како подобра од двете вообичаени дози на вакцината Фајзер-Бионтек.

Вакцинацијата со вакцините Фајзер-Бионтек и Новавакс го стимулира производството на повеќе антитела во споредба со вакцинацијата со две дози Астра Зенека, велат научниците.

Резултатите од студијата на Универзитетот во Оксфорд, објавена во медицинското списание The Lancet, не се причина за загриженост кога станува збор за безбедноста.

Многу земји прибегнаа кон комбинирање на различни вакцини дури и пред да бидат објавени веродостојни податоци бидејќи сиромашните земји се соочија со зголемен број на заразени луѓе, ниски залихи на вакцини и бавен процес на вакцинација од безбедносни причини.

Долговечноста на заштитата што ја нудат вакцините е под контрола, а поради зголемувањето на бројот на заразени се размислува за дополнителни дози. Новите варијанти на коронавирусот, вклучително и делта и омикрон, го зголемија притисокот да се забрза кампањата за вакцинација.

Можеби ќе ве интересира

Од 1 август нови правила за влез во Австрија поради корона вирусот

M T

ФДА: Вакцината против коронавирус безбедна за деца од шест месеци

M T

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

M T

Корона вирусот се појави и во Северна Кореја

M T

ЕМА го замрзна процесот на тестирање на руската вакцина Спутник

M T

ПРЕЛЕЖАВТЕ КОРОНА? Еве неколку намирници кои ќе ви помогнат да го забрзате закрепнувањето на вашите бели дробови

M T