Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Омикрон е делумно отпорен на Фајзер – Трета доза неопходна

Омикрон може делумно да избегне заштита од вакцината Фајзер и Бионтек.

Ова избегнување на вакцината не е целосно и третата доза би можела да обезбеди дополнителна заштита, се вели во извештајот на Блумберг, кој се однесува на Алекс Сигал, шеф на лабораторијата на Институтот за здравствени истражувања во Африка во Јужна Африка.

Варијантата Омикрон, која првпат беше откриена во Јужна Африка минатиот месец, предизвика глобален аларм поради уште еден можен бран на инфекција, при што повеќе од 20 земји, од Јапонија до САД, веќе пријавија случаи.

Светската здравствена организација на 26 ноември го класифицира Омикрон како „загрижувачка варијанта“, но рече дека нема докази за поддршка на потребата од нови вакцини специјално дизајнирани за борба против новиот вид, кој се карактеризира со бројни мутации.

Можеби ќе ве интересира

Најнова студија: Две третини од Британците кои се заразиле со омикрон, претходно прележале ковид

M T

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

M T

Првите три смртни случаи од омикрон во Иран

M T

Како да разликуваме омикрон од настинка

M T

СЗО: Над половина Европејци ќе се заразат со омикрон

M T