Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател, Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на консултациите кои почнуваат денеска пред доделувањето на мандатот за нова Влада.

Двете преодни влади ја стабилизираа земјата, рече Радев, истакнувајќи дека ефикасна коалициска влада може да постои и претседателската институција е отворена за дијалог, како и за поддршка во рамките на нејзините овластувања.

Сфативме дека е сосема итно да имаме влада, порача кандидатот за премиер, Кирил Петков, од „Промената продолжува“.

„Бугарија веќе има итна потреба од Влада. Оваа одговорност ја презедовме и идејата е во блиска иднина да го претставиме предлог-кабинетот врз основа на коалиција од четирите партии“, додаде Петков.

Тој истакна дека досегашните разговори меѓу ПП, БСП, ИТН и ДБ се апсолутно конструктивни.

„Направивме коалициски документ, кој синоќа беше комплетиран и испратен до сите коалициски партнери. Ги сумира сите мерки за кои разговаравме. Секоја од партиите во оваа коалиција треба да биде претставена во идниот кабинет. Имавме над 90 отсто заеднички политики. На Бугарија и требаат автопати, добри приходи, за да ги врати Бугарите од странство“ рече Кирил Петков.

Можеби ќе ве интересира

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

M T

Советот за безбедност на Радев во карантин по расправата за Македонија

M T

Ковачевски го доби мандатот за формирање влада

M T

Радев: Северна Македонија треба да го промени Уставот и да не ги дискриминира македонските Бугари

M T

Радев очекува дијалогот со Скопје да доведе до конкретни резултати

M T

Радев: Десетиците изгубени животи се непростлива загуба за нашите братски земји

M T