Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лондон испрати моќен офицер на НАТО на Балканот: Нема играње со Пич

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, назначи специјален пратеник за Западен Балкан, како дел од континуираната посветеност на Велика Британија за стабилност и просперитет во регионот.

Сер Стјуарт Пич ќе ја преземе оваа улога откако претходно оваа година поднесе оставка од функцијата претседател на Воениот комитет на НАТО, функција што ја извршува од 2018 година.

Подолу ќе наведеме некои од најважните функции кои Пеа ги извршувал во текот на кариерата, а потоа треба да биде јасно дека „играњето“ со него нема да биде возможно.

Тој беше 32-ри претседател на Воениот комитет на НАТО, како највисока и најдолга воена структура во Алијансата.

Пич беше највисок воен офицер на НАТО и воен советник на генералниот секретар на НАТО и беше највисок функционер на Обединетото Кралство во Алијансата.

Работејќи за Кралските воздухопловни сили од 1974 година, Пич се квалификуваше како инструктор за нуклеарно оружје и електронско војување.

Оперативно служел во Белизе (држава на брегот на Карибите оп. Cit.), Хонг Конг и Германија во 1980-тите. Тој исто така беше командант на воздухопловните сили на КФОР (НАТО) во Косово и беше заменик виш британски воен советник во Централната команда на САД 2001-2002 година.

Тој беше генерален директор за собирање разузнавачки информации во Министерството за одбрана 2003-2006 година и шеф на одбранбеното разузнавање, како и заменик-претседател на Заедничкиот разузнавачки комитет на Обединетото Кралство 2006-2009 година, каде што беше британски член на Комитетот за разузнавање на НАТО .

Беше началник на заедничките операции во Постојаниот здружен штаб. Станува збор за штаб со три служби од каде се планираат и контролираат сите воени операции во странство, со седиште во Лондон.

Тој беше заменик-началник на Генералштабот од мај 2013 до мај 2016 година и беше одговорен за целиот воен персонал на ОК во НАТО.

Тој беше началник на штабот на одбраната од јули 2016 до јуни 2018 година и ја презеде улогата на претседател на Воениот комитет на НАТО во јуни 2018 година, што е негово четврто именување со четири ѕвезди.

Тој е член на Кралскиот колеџ за одбранбени студии, почесен член на Даунинг колеџот од Кембриџ и на Кралскиот институт за навигација.

Кралицата го прогласи за витез во 2009 година, а тој стана витез на Големиот крст на Британската империја во 2016 година.

Како специјален пратеник на премиерот, Пич ќе работи со балканските и другите лидери од целиот регион, како и со британските сојузници во САД и Европа, за поддршка и зајакнување на регионалната стабилност, се вели во соопштението.

„Работата на специјалниот пратеник ќе вклучува промовирање силни демократски институции и отворени општества, помагање во справувањето со сериозниот и организираниот криминал и другите заеднички безбедносни предизвици и охрабрување на решавањето на наследените прашања како што се воените злосторства и исчезнатите лица“, рече таа.

Конкретно, таа посочи дека активностите на Пич во БиХ ќе ја поддржат работата на Кристијан Шмит, кој, како што се наведува, се уште ја има целосната поддршка од Обединетото Кралство.

Пич, исто така, ќе работи со британските партнери за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово со посредство на ЕУ.