Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Мозаик

Дали сте антиваксер? Одлично, само пријавете се за да се откажете од интензивна

Системот е виновен што со години не се промовира вакцинација. Образовниот систем, јавно здравствениот систем, училишниот систем …

Епидемиологот Марио Парчина, клинички микробиолог и епидемиолог, шеф на микробиолошка дијагностика во Универзитетската болница во Бон, за Слободна Далмација ја коментираше ситуацијата со коронавирусот.

Тој рече дека од среда во Германија правилото 3G ќе почне да се применува и на работното место. Тоа значи дека вработените и работодавачите кои не се на списокот на преживеани или вакцинирани ќе можат да влезат на работното место само со доказ дека не се заразени.

Работодавците не се обврзани да субвенционираат тестови за работниците, туку само да го проверат сертификатот за 3G пред да влезат на работното место и да го документираат. Законот за заштита од инфекции предвидува казна до 25.000 евра за прекршување на обврската за следење и носење на мерката 3G.

Парчина вели дека Германците кои не биле вакцинирани или не закрепнале од вирусот ќе мора да се тестираат секојдневно. Тој ја коментираше најавата за воведување задолжителна вакцинација во Австрија од 1 февруари.

„Работата е многу едноставна, ниту една земја нема развиена регулаторна политика за релативно брзо спроведување на задолжителната вакцинација“, рече Парчина.

Очигледна отпорност на вакцинација во многу европски земји др. sc. Маријо Парчина го окарактеризира како недостаток на здрав разум, но не ги смета за виновни луѓето кои му се противат.

„Системот е виновен. Системот е виновен што со години не се промовира вакцинација. Образовниот систем, јавното здравство, училишниот систем… Вакцинацијата е нешто што е суштина на медицината, која практично со вода го подобрува квалитетот на животот. За тоа требаше да се зборува пред десет години, а не само сега, кога живееме во пандемија“, нагласува хрватскиот микробиолог и епидемиолог со обраќање во Бон.

Неговиот став за ситуацијата во Хрватска би можел да важи и за БиХ, која уште повеќе доцни во сè кога станува збор за пандемија…
„Во Хрватска дефинитивно треба да ја укинеме поголемата слобода за невакцинираните, да ја регулираме многу повеќе и пред се да извршиме поголем притисок врз тестирањето и оние кои не се вакцинирани. Немам ништо против никого… Добро, дали си антиваксер?! Одлично, во ред. Мора да ги почитуваме сите луѓе. Но, истите тие луѓе мора да не почитуваат. Ако јас како антиваксер ти кажам дека постои голема можност да завршиш на интензивна нега, а сепак да не сакаш да се вакцинираш, тогаш те молам потпишеш дека се се откажуваш од интензивна нега во случај на болест. Верувај ми, никој од нив не би потпишал доброволно да се откаже од интензивната нега. Никој“, вели во интервју за Слободна Далмациа, др. Парчина.

Можеби ќе ве интересира

Во Германија на интензивна нега се само 10 отсто вакцинирани

M T

Папата за кардиналот антиваксер кој заврши во болница: Тоа е иронијата на животот

M T