Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Мигранти го демолираа прифатниот центар во Полска – Бараат префрлање во Германија

Група мигранти го демолираше прифатниот центар во западна Полска, барајќи подобри услови или префрлање во Германија.

Групата од преку 100 мигранти ги демолираше зградите во кои живеат, кршеле прозорци, ваделе решетки, уништувале опрема,столици, постелнина,кревети, барајќи подобри услови или транзиција во Германија или Ирак.

600 луѓе биле во центарот, но полицијата за кратко време ситуацијата ја ставила под контрола.

Меѓу другото, полската гранична полиција соопшти дека денеска 127 луѓе пробале илегално да ја преминат границата на Полска од Белорусија.

Можеби ќе ве интересира

Германија останува стратешки партнер за нашите европски интеграции

M T

На улиците во Германија поставен нов сообраќаен знак

M T

Бројот на починати од Ковид во Полска надмина 100.000

M T

Германија му продаде на Египет оружје вредно повеќе од четири милијарди евра

M T

Приведени две лица за криумчарење мигранти

M T

Прв смртен случај од омикрон во Германија

M T