Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кина: Нема компромис за Тајван

Нема простор за компромис за Тајван, и САД не треба да имаат никакви илузии по тоа прашање, соопшти Министерството за одбрана на Кина, наведувајќи дека Вашингтон провоцира по неколку различни прашања.

Кина вели дека прашањето за Тајван, кој го смета за своја територија, е најчувствително во односите со Америка, која е најважниот меѓународен партнер на Тајпеј и главен снабдувач на оружје.

Острите разлики околу Тајван беа забележливи за време на виртуелната средба меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот американски колега Џозеф Бајден.

Тој рече дека оние кои бараат независност во Тајван и нивните сојузници во САД „си играат со оган“.

Можеби ќе ве интересира

Во Кина бројот на корисници на 5G мрежата достигна 450 милиони

M T

Шји: Кина е подготвена да соработува со САД

M T

Бајден: Ако Кина нападне, САД ќе го заштитат Тајван

M T