Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
Коронавирус Свет

„Фајзер“ тужи вработена поради украдени податоци за вакцината против коронавирус

Компанијата „Фајзер“ тужи долгогодишна вработена поради наводна кражба на голем број доверливи документи, вклучувајќи и за вакцината против коронавирусот.

Компанијата во тужбата наведува дека вработената Џун Ксијао Ли, го прекршила нејзиниот договор за доверливост со префрлање на повеќе од 12.000 датотеки, без дозвола, на нејзините лични сметки и уреди од нејзиниот деловен лаптоп.

Материјалите содржат внатрешни проценки и препораки за вакцината на Фајзер-Бионтек.

Можеби ќе ве интересира

„Фајзер“: Вакцината дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

M T

Објавена е голема студија за несаканите ефекти од вакцините Фајзер, Модерна и Јансен

M T

Директорот на „Фајзер“: Мала група луѓе шират дезинформации за вакцините, тие се криминалци

M T