Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

Стејт департментот ги предупреди Американците да не патуваат во Германија поради забрзаното ширење на коронавирусот во земјата.

„Избегнувајте патување во Германија. Доколку треба да одите таму, задолжително бидете целосно вакцинирани пред патувањето“, предупредува американскиот Центар за контрола и превенција на болестите.

Се наведува дека поради моментната ситуација во Германија, дури и целосно вакцинираните луѓе може да бидат изложени на ризик да добијат и пошироки варијанти на Ковид-19.

Германија се соочува со зголемување на бројот на заразени и медицинските експерти и канцеларката Ангела Меркел предупредија дека болниците веќе се борат во некои региони.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ: Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

CENTAR MKD

Заедно заштитени-вакцините делуваат – Караванот за информирање и вакцинација ќе посети 24 локации низ земјата

M T

Регистрирани се 81 новозаразени со коронавирус, нема починати лица

M T

Мерц: Социјален туризам на Украинците во Германија

M T

Шолц: Германија е подготвена да преземе водечка воена улога во Европа

M T

Османи – Хофрајтер: Германија е клучен политички партнер на Македонија

M T