Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Нов сој на корона вирусот во Британија

Во Велика Британија се шири нов сој на корона вирусот АУ.4.2.

Според студијата на Лондонскиот колеџ Империјал, 11,8% од 841 позитивни примероци покажува присуство на новиот сој, кој според британските власти се шири со многу поголема брзина од досегашните соеви.

Симптомите на новиот сој на корона вирусот се различни од досегашните, односно кај заболените ретко се јавува губиток на вкус и мирис, покачена температура и кашлица.

СЗО новиот сој го окарактеризира како сој за кој не треба да постои загриженост, но истиот мора да се прати.

Можеби ќе ве интересира

Се појави нова варијанта на коронавирусот која ги загрижува научниците

M T

Активни 8.415 случаи на коронавирус, засега нема да има нови рестриктивни мерки

M T

Тонга го потврди првиот случај на коронавирус од почетокот на пандемијата

M T