25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

„Фајзер“: Вакцината дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 дава силен имунолошки одговор против Ковид-19. Ова го покажало истражувањето на вакцината кај деца на возраст од 12 до 15 години.

Од компанијата потенцираат две дози се 100 отсто ефикасни против Ковид-19 врз основа на мерењата направени четири месеци по примањето на втората доза.

„Фајзер“ планира, по анализата на долгорочните податоци, да аплицира за целосно одобрување на вакцината за оваа возрасна група во САД и во светот.

Можеби ќе ве интересира

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

M T

Две од децата повредени во несреќата во Бугарија ќе бидат пренесени во Софија

M T

Се удавила себе си и трите деца откако мажот и се самоубил

M T

Украинско обвинителство: Русите убиja најмалку 340 деца

M T

Од хемиската фабрика Азот евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

M T

Децата родени во Херсон по 24. февруари ќе добијат руско државјанство

M T