Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски разговараше со Ердоган: „Тоа ги зајакнува вооружените сили“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска разговараше со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Тој оцени дека билатералните врски ги зајакнуваат вооружените сили на двете земји.

Украина купи и распореди турски беспилотни летала во војната против силите поддржани од Русија во регионот на Донбас, што ја налути Москва, но најновите движења на руските војници на границата со Украина предизвикаа загриженост на Западот, пренесуваaт агенциите.

Зеленски на својот твитер-профил напиша дека партнерството со Турција се продлабочува.

„Тоа ги зајакнува вооружените сили на нашите две земји“, оцени украинскиот претседател.

Можеби ќе ве интересира

Кадиров до Ердоган: „Не дозволувајте да ве измамат“

M T

Зеленски: На целиот свет му е јасно дека Русија претрпе пораз

M T

Зеленски: Подготвен сум да разговарам со Путин

M T

Зеленски: Ќе остане запишано дека Русија е одговорна за враќањето на војната на нашиот континент

M T

Зеленски: Украина ќе ја добие војната со Русија, нема да отстапиме ниту една територија

M T

Зеленски потврди: 60 луѓе загинаа во училиштето кое беше бомбардирано од Русите

M T