Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Силна бура усмрти човек, ново невреме ја погоди Сицилија

Вител од ветер рано утринава усмрти маж на југот на Сицилија и оштети бројни имоти, додека обилните дождови ги поплавија улиците и ги принудија властите да ги затворат училиштата, пишуваат медиумите во таа земја.

Ова е втор пат за само еден месец екстремно лошо време да го погоди овој медитерански остров, по реткиот ураган што кон крајот на октомври погоди делови од западна Сицилија, јавуваат агенциите.

50-годишен маж загинал од силниот ветер додека ја напуштал својата куќа во близина на Рагуза рано изутрината, соопшти локалната служба за цивилна заштита, а фотографиите од тоа подрачје покажуваат дека ветрот превртел комбе и разнел прозорци во многу куќи.

Од утрово ширум регионот дуваат силни ветрови, а обилните дождови предизвикаа поројни поплави во повеќе градови.

Во август, Сицилија ја регистрираше највисоката температура досега забележана во Европа од дури 48,8 степени Целзиусови, а локалните власти потврдија дека температурите на морето околу островот биле невообичаено високи оваа есен, што поттикнало формирање на силни бури.

Можеби ќе ве интересира

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

M T

Невреме во Хрватска – Едно лице загина, урната е куќа

M T

Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

M T

Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

M T

Хонг Конг ги затвори училиштата, го подигна нивото на предупредување за бура

M T

Невреме во Словенија – Љубљана под вода

M T