Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Новогодишна ноќ на „Тајмс Сквер“ само за вакцинираните

Њујорк ќе им дозволи на граѓаните да се соберат на „Тајмс Сквер“ за дочекот на Новата 2022 година, најави градоначалникот Бил де Блазио, откако минатогодишниот пречек беше скромен поради пандемијата.

Стотици илјади луѓе ќе можат да присуствуваат на традиционалното спуштање на светлата топка доколку докажат дека се целосно вакцинирани против коронавирусот, изјави Де Блазио за новинарите.

Луѓето кои не можат да се вакцинираат од медицински причини ќе мора да покажат негативен тест за Ковид-19 не постар од 72 часа пред настанот, објавија тамошните медиуми.

„Сакаме да бидеме одлични, да бидеме полни со живот, сакаме тоа да биде голема прослава на Новата година“, изјави Де Блазио.

„Тајмс Сквер“ беше речиси празен на почетокот на 2021 година, а само работниците од основните служби и поканетите гости можеа да го следат спуштањето на топката, притоа почитувајќи ја физичката дистанца.

Можеби ќе ве интересира

Ова се неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

CENTAR MKD

ИЈЗ: Заклучно со 28.02.2022, вакцинирани се вкупно 870.405 лица

M T

Германски виролог предупредува: Време е само вакцинираните да имаат целосна слобода

M T

Дали сакате 2022 година да ви биде посреќна? – Само сменете ги ОВИЕ ПЕТ РАБОТИ

M T

МЗ: 69% од новите случаи и 80% од починатите, со Ковид 19 се невакцинирани

M T

МЗ: 72% од новите случаи и 78% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T