25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Австрија ги заострува мерките за влез во земјата

Австрија од понеделник ги заострува правилата за влез во земјата и преминување од „3Г“ на правило „2.5Г“.

Тоа значи дека за влез во државата треба потврда за вакцинација, потврда за прележан Ковид-19, не постара од 180 дена, а доколку некој ги нема овие два документа, тогаш негативен ПЦР-тест.

Досега можеше да се влезе во Австрија со негативен антиген тест, а од понеделник ќе важи само ПЦР-тестот.

Според новата регулатива, која ќе стапи на сила в понеделник, правилото „3Г“ ќе продолжи да важи за прекуграничната работна сила.

Но, и за нив се заоструваат мерките, што значи дека ПЦР-тестот повеќе нема да важи седум дена, туку 72 часа, а антигенскиот тест наместо 48 часа ќе важи само уште 24 часа.

Отсега, потврдата за вакцинација наместо една година ќе важи само девет месеци од приемот на последната доза, но за овој дел од регулативата е предвиден преоден рок до 6 декември.

Можеби ќе ве интересира

Од 1 август нови правила за влез во Австрија поради корона вирусот

M T

Тренчевска за „Пензионер“: Подобрување на квалитетот на животот на највозрасните преку усогласување на пензиите и други мерки, е мој приоритет

M T

СДСМ: Следуваат повисоки плати, пензии и нови антикризни мерки со ребалансот на Буџетот

M T

Германија се подготвува за тешка криза, Шолц воведува мерки: „Не чекаат тешки години“

M T

Бајден ги продолжи итните мерки за Балканот: Екстремистичкото насилство главна закана за националната безбедност на САД

M T

СДСМ: Во најголемата криза презедовме навремени и ефикасни мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните

M T