Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кремљ: Најавата на Лукашенко за блокада на гасот, не е одобрена од Москва

Изјавата на белорускиот претседател Александар Лукашенко, дека ќе го блокира транзитот на гас за Европа, не е одобрена од Москва, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„ Не, неговата изјава не беше координирана со нас. Станува збор за нашиот сојузник, Белорусија е суверена држава“, изјави Песков и додаде дека Русија ќе остане сигурен снабдувач на енергија на Европа, без оглед на акциите на Белорусија.

„ Русија отсекогаш била и потенцијално ќе остане земја која гарантира енергетска стабилност на европскиот континент. Без разлика на акцијата на белоруската страна, Москва сигурно ќе и гарантира на Европа енергетска безбедност“, додаде портпаролот на Кремљ.

Можеби ќе ве интересира

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

M T

Во Москва започнаа принудните неработни денови

M T

Кремљ: Познати се датумот и местото за средбата Путин – Вучиќ

M T

Москва воведува неработни денови поради ситуацијата со Ковид-19

M T

Спречен терористички напад во Москва

M T

Путин: Русија и Америка имаат заеднички интереси во климатските промени

M T