16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ердоган за бегалската криза: Не знам што ќе направи Грција ако ја отвориме вратата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган реагираше на изјавите на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за тоа како Турција ја предизвикала бегалската криза.

Тој рече дека Грција е земја која буши чамците за мигрантите и ги испраќа во смрт, пренесе агенцијата Анадолија.

„ Да се ​​каже дека бегалската криза ја предизвикала Турција е навистина израз на неблагодарност. Пред се, Грција е земја која бушеше чамци за бегалците во Егејското и Средоземното Море, со што ги осуди на смрт. Ги имаме сите докази. може да му каже на светот, а можеби и да го измами светот. Но, вие не ја сакате Турција“, рече Ердоган по разговорот со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Тој потсети дека Турција на своја територија примила околу пет милиони бегалци.

„ Речиси четири милиони од нив се од Сирија, некои од Ирак, Авганистан. Неблагодарно е да се каже проблемот со бегалците произлегува од Турција, за земја која прими околу пет милиони бегалци. Не знам што ќе направи Грција ако ја отвориме вратата“, рече Ердоган

Можеби ќе ве интересира

Грција забрани капење на 12 плажи

M T

Грција и Кипар ја обвинија Турција за поттикнување на тензии

M T

Ердоган: Нема компромис за членството на Шведска и Финска во НАТО

M T

Путин речиси една минута го чекаше Ердоган пред камерите

M T

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив тоа што го барав

M T

Ердоган попушти – Постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

M T