Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Директорот на „Фајзер“: Мала група луѓе шират дезинформации за вакцините, тие се криминалци

Извршниот директор на „Фајзер“ Алберт Бурла, обвини милиони луѓе за ширење дезинформации за вакцините против Ковид-19 произведени од неговата компанија. Тој исто така рече дека светот ќе се врати во нормала само кога сите ќе бидат вакцинирани.

Говорејќи пред Атлантскиот совет, Бурла рече дека многу мала група луѓе шират дезинформации за вакцините против Ковид-19, вклучително и вакцините на неговата компанија.

„ Овие луѓе се криминалци“, му рече тој на директорот на Атлантскиот совет, Фредерик Кемп.

Неговите зборови потсетуваат на она што го рече американскиот претседател Џо Бајден кога ги обвини социјалните мрежи за „убивање луѓе“ во текот на летото, дозволувајќи им на скептиците и противниците на вакцинацијата да ги користат тие платформи.

Иако Бајден подоцна го повлече она што го рече, тој продолжи да тврди дека лажните информации се одговорни за многу смртни случаи.

„ Единственото нешто што го попречи нормалниот начин на живот и сегашниот начин на живот е, искрено, двоумењето околу вакцинацијата“, рече Кемп.

И Светската здравствена организација (СЗО) и Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ја прогласија за ефикасна вакцината нa „Фајзер“.

Можеби ќе ве интересира

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

M T

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T

Фајзер прави вакцина против сојот омикрон

M T

ЕУ нарачува повеќе од 180 милиони дози oд вакцината „Фајзер“ адаптирана на Омикрон

M T

Американскиот ЦДЦ ги препорача вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ наместо „Џонсон и Џонсон“

M T